Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka

Jest to zużycie chrząstki wewnątrz stawu pomiędzy kością czworoboczną większą i podstawą pierwszej kości śródręcza.

Choroba zwyrodnieniowa tego stawu dotyczy głównie kobiet (80% przypadków) w wieku około 50-65 lat (przed lub po menopauzie). Jest często dziedziczna.

Zwyrodnienie stawów może być również pourazowe (w większości u mężczyzn) po złamaniu stawowym podstawy pierwszej kości śródręcza.

Objawy: Ból u podstawy kciuka przy ruchach kręcenia lub ściskania, wpływający na codzienne czynności, jak choćby odkręcanie butelki czy przekręcanie klucza.

W zależności od stadium choroby, istnieje kilka metod jej leczenia:

 1. Leczenie nieoperacyjne
  1. Unieruchomienie stawu (orteza)
  2. Środki przeciwzapalne i przeciwbólowe
  3. Podanie do stawu kwasu hialuronowego lub komórek macierzystych
  4. Podanie kortykosteroidu do stawu
 2. Leczenie operacyjne
  1. Wycięcie kości czworobocznej (trapezektomia) z lub bez plastyki więzadeł
  2. Implanty interpozycyjne
  3. Endoprotezoplastyka (całkowita wymiana stawu)
  4. Artrodeza stawu – usztywnienie (od którego się odchodzi)

Leczenie nieoperacyjne skuteczne jest w pierwszych stadiach choroby. Aby pozbyć się jej całkowicie konieczny jest zabieg operacyjny. Trapezektomia czyli usunięcie kości czworobocznej większej jest rodzajem zabiegu ostatecznego. Usunięcie jednej z kości uniemożliwia założenie endoprotezy czy tez implantu interpozycyjnego. Natomiast po wszczepieniu endoprotezy – jeśli doszłoby do jakichś powikłań – możliwa jest rewizja, czyli założenie innego rozmiaru, innego rodzaju endoprotezy lub w ostateczności właśnie trapezektomia.

Ostateczną decyzję o metodzie leczenia podejmuje lekarz po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań. Najlepiej udać się do specjalisty w dziedzinie chirurgii ręki.